Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Türkiye’nin Enerji Gerçeği ve Kömürün Önemi Konulu Toplantı Eskişehir’de Yapıldı
15-12-2017
 
Bu Bir  Haberidir

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı (YMGV) tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Enerji Gerçeği ve Kömürün Önemi” toplantısı 9 Aralık 2017 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirildi.

Toplantının birinci bölümü konu ile ilgili Sivil Toplum Kuruluş temsilcilerinin konuşmalarına ayrılırken bu bölümde, Genel Madenciler Derneği (GEMAD) Başkanı Cemil Ökten, Türkiye Madenciler Derneği temsilcisi Süha Nizamoğlu, Kömür Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Rıfat Kılıçay enerjinin ve ulusal kömür kaynaklarımızın önemi üzerine görüşlerini paylaştılar.

Toplantının ikinci bölümünde gerçekleştirilen panelin moderatörlüğü YMGV Başkanı Prof. Dr. Güven Önal tarafından yapılırken panelistler; TOBB Madencilik Meclisi Başkanı İsmet Kasapoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Bölüm Başkanı Sayın Prof. Dr. Orhan Kural, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Bölüm Başkanı Prof. Dr. Vedat Arslan, Hacettepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Maden İşletme Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahtiyar Ünver, İmbat Madencilik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Arif Kurtel oldu.

Panelde söz alan Güven Önal, konuyla ilgili yaptığı sunumda vakfın amacının Türkiye’de madenciliği çevreye, insan sağlığına duyarlı olarak geliştirmek ve Türk insanının refah düzeyini arttırmak olduğunu belirtti. Önal, “Bu vakıf tabii ki şunu anlatıyor, madencilik kültürü oluşturmaya çalışıyor. Türkiye’de madenler işletilmeden, Türkiye hiçbir zaman tam bağımsız olamaz. Kendi kaynaklarını kullanmak zorunda. Yıllar önce altın madenciliği için yaptık bu mücadeleyi ve altın madenciliği başladı. Bugün 12 altın madeni Türkiye’de çalışıyor. Bir o kadar da devreye girecek. Türkiye, Avrupa’nın en büyük altın üreticisi oldu. Şimdi aynı şekilde Türkiye yüzde 75 gibi bir rakamla enerjide dışa bağlı. Bunu aza indirelim, cari açığımız azalsın. Türkiye’nin tek kaynağı kömür. Petrolü, doğalgazı Allah vermemiş. O zaman kömürü en etkin şekilde ve insan sağlığına en riayet eder şekilde üretelim ve bundan elektrik üretelim. Kimse karanlıkta kalmak istemiyor. Her şey elektrik dolasıyla elektriğin üretimi için de kaynak lazım. Yüzde 75’i azaltalım diyoruz, ama vatandaşı yanıltıcı bazı görüşler çıkıyor. ’Kömürü kullanmayalım diyorlar’ başka bir şey yok ki ne kullanalım. Güneş, rüzgâr akarsuyumuz var. Tamam onları da kullanalım ama bunlarla hiçbir zaman biz yeterli enerji elde edemeyiz. Hala dünyada da bu böyle. Bugün dünya elektriğin yüzde 38’ini kömürden elde ediyor. ABD yüzde 33, Almanya yüzde 43 oranında enerjisini kömürden elde ediyor” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Bahtiyar Ünver ise dünya ülkeleri dışında sadece Türkiye’de kömür teknolojileri için kirli ve kötü teknoloji sınıfında değerlendirildiğinden bahsederek, “Gelişmiş ülkelerde kömür teknolojileri, bizim ülkemizdeki gibi kirli ve kötü teknoloji sınıfında değerlendirilmiyor. Gerçekten de yapılan iş, bilimsel ve teknik şekilde yapıldığı zaman kömürün diğer alternatif enerji kaynaklarından daha az zararlı olduğunu gösteriyor. Günümüzde en önemli enerji kaynaklarından biri doğalgaz. Doğalgaz santralleri, kömür santrallerinden daha tehlikeli olabilir bacadan çıkan kirleticiler açısından” diye belirtti.

Toplantının son bölümü katılımcıların katkılarına ve soru-cevaplarına ayrılırken yine son bölümde Eskişehir Tabip Odası Başkanı’nın çevre ve insan sağlığı konularındaki hassasiyetleri katılımcılara aktarıldı. 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

 
 
 
 
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.