Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Meta Nikel Kobalt Madeni'nin Açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katılımıyla Gerçekleştirildi
06-11-2017
 
Bu Bir  Haberidir

Zorlu Holding, bugüne kadar yapılan 600 milyon dolarlık yatırımla Manisa Gördes’te hayata geçirilen Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisinin açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirdi.

2016 yılında ticari üretime geçilerek ilk ihracatın gerçekleştirildiği Meta Nikel tesisinde, ortaya çıkarılan ürünlerin katma değeri daha da artırılarak Türkiye’de nikel madenciliğini, yüksek katma değer yaratan, yenilikçi bir iş alanı haline getirmek adına çalışmalar sürdürülüyor.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, tesisin açılışında gerçekleştirdiği konuşmada işletmeye değinirken şu ifadeleri kullandı: “Ülkemize, insanımıza, üretim gücü ve teknolojimize olan inancımız sayesinde bugün tamamen Türk mühendislerince tasarlanıp üretilen akıllı teknolojiye sahip ürünlerimizle, dünyanın 155 ülkesinde, yüz milyonlarca insanın takdiri ve beğenisini kazanıyoruz. Yaptığımız her yatırım Türkiye’nin katma değerli ürün ihracatını güçlendiriyor ve büyük sorun olan cari açığın azaltılmasına katkı sağlıyor.

Gördes’teki Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi Meta Nikel Kobalt, teknolojisi ile kuzey yarım kürede tek, dünyadaki ilk 10 tesis içinde yer alıyor. Ar-Ge ve teknolojiye dayalı yeni nesil bir madencilik anlayışına sahip olan bu tesisimiz, elektrikli otomobillerin bataryalarında da kullanılan nikeli, katma değerli ürün haline getirerek ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlıyor.”

Zorlu Holding nikel - kobalt işletmenin ilk fazı için 360 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirirken 2015-2023 yılları arasını kapsayan ikinci faz ile birlikte toplam 860 milyon dolar yatırım yapacak. İkinci fazın tamamlanmasının ardından madende yıllık 20 bin ton nikel cevheri üretim kapasitesine ulaşılacak.

300 bin ton kanıtlanmış nikel cevheri rezervine sahip olduğu belirtilen madende yapılan jeolojik çalışmalara göre 400 bin ton nikel cevheri eşdeğeri potansiyel kaynak olduğu öngörülüyor.

Nikel, paslanmaz çelik sektörü, kimya, porselen, cam, otomotiv, gemi ve uçak sanayi gibi yaygın bir kullanım alanına sahip olması ile dikkat çekiyor. Bunun yanında oksitlenme direnci göstermesinden dolayı süper alaşımların üretiminde yaygın olarak kullanılan nikel, elektrikli otomobiller için büyük bir önem taşıyan bataryaların ana maddelerinden biri olması ve birçok ülkenin elektrikli araçlara verdiği önemin güden güne artması ile her geçen gün daha da fazla ilgi çekiyor.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Manisa,  Gördes,  Meta Nikel Kobalt,  Nikel  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Çaldağ’da “Proje Değişikliği ve Ek Üniteler” ÇED Süreci Başladı
Manisa - Turgutlu’da Çaldağ Nikel Madencilik tarafından yapılması planlanan "Çaldağ Kompleks Madeni (Nikel-Kobalt-Demir) Proje Değişikliği ve Ek Üniteler" projesi ile ilgili ÇED süreci başladı. Çevre…
Meta Nikel'den Gördes'te Ağaç Dikme Şenliği
Zengin nikel rezervlerine sahip Manisa'nın Gördes ilçesinde bulunan Tavşanalanı ve çevresine 220 bin çam fidanı ile 30 bin kestane, ceviz, ıhlamur ve badem fidanı dikildi. İHA'nın haberine göre fidan dikme törenine…
Zorlu, 2013'de Manisa’da Nikel Üretimine Başlamayı Hedefliyor
Faaliyet gösterdiği alanlarda 2012’de yaklaşık 900 milyon USD’lik yatırım gerçekleştiren Zorlu Holding, şirketlerine 2013’te de benzer oranda yatırım yapmayı planlıyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı…
Çaldağ, Türk Şirketi Oremine’ye Satıldı

Uzun yıllardır üzerinde çalışılan Manisa - Çaldağ Nikel Projesi, sahibi olan İngiliz şirket European Nickel Plc (ENK) tarafından Türk şirket Oremine Madencilik AŞ’ye satıldı.…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.