Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak Raporlama Komisyonu (UMREK) Çalıştay Notları Kitapçığı Yayınlandı
01-11-2017
 
Bu Bir  Haberidir

UMREK, 7 Eylül 2016 tarih ve 29824 numaralı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren, 6745 Sayılı, “Yatırımların Proje Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair” Torba Kanununun 38. Maddesi ile ve 3213 Sayılı Maden Kanunu’na Ek.14 Maddenin eklenmesine dayanmaktadır.

Maden sahalarında yapılan arama ve işletme faaliyetlerinin uluslararası standartlara uygun raporlanması ve bunların doğru, güvenilir ve şeffaf olmasını sağlamak amacı ile kısa adı UMREK olan “Ulusal Madenlerde Rezerv ve Kaynak Raporlama Komisyonu” kurulacaktır.

Uluslararası emtia ticaretinin artması ve küreselleşme sonucu madencilik yatırımları da daha fazla uluslararası yatırımların konusu oldu. Bu nedenle, dünyada maden yatırımı ile ilgili tüm taraflarca kabul görecek bir arama/kaynak/rezerv standartlaşması zorunluluğu doğdu. Birbirinden çok az farklılıklar içeren standartlar (JORC, PERC, NI43-101 vb.) böyle oluşurken ve bunlar da CRIRSCO adlı bir organizasyon altında toplandı.

UMREK’in amacı, Türkiye’yi bu standartlara kavuşturmaktır.

UMREK ile maden arama, araştırma ve üretimi esnasında elde edilen verilerin, uluslararası standartlara uygun akredite laboratuvarlarda analiz ve testleri yapılan numunelerin yetkin elemanlar (QP/CP) tarafından raporlanması sağlanacaktır. Raporların açık, şeffaf ve güvenilir olması ile serbest piyasa koşullarında mühendisler, planlamacılar, madenciler, yatırımcılar ve finans kuruluşları arasında görüş birliği sağlanmış olması amaçlanmaktadır.

UMREK sistemi ile;

  • Maden arama ve üretim faaliyetleri sonucu elde edilen verilerin güvenilirliği ve madenciliğin gelişmesi sağlanacaktır. 
  • Yatırımcılar için maden yatırımlarındaki riskler azaltılmış olacaktır. 
  • Doğal kaynaklarının değerlendirilmesi, yönetilmesi, arama ve işletilmesinde sağlıklı planlama yapılacaktır.
  • Madencilik sektöründe doğru ve güvenilir raporlama ortamı sağlanmış olacaktır.
  • Madencilik sektöründe çalışan teknik personelin niteliklerinin sınıflandırılması, eğitim ve gelişimi sağlanacaktır.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından konunun tüm paydaşlarının bilgilendirilmesi ve dünya standartlarında sistem kurulmasını sağlamak üzere, konusunda uzman yerli ve yabancı kişilerin, sektör temsilcilerinin katılımı ile 26-27 Ocak 2017 tarihlerinde Ankara’da bir UMREK Çalıştayı düzenlendi.

Çalıştay sunumları, tüm tarafların görüşlerini sektöre aktarmasını sağlayacak şekilde düzenlenirken UMREK için düzenlenen internet sitesinde sunumların metinleri bulunmaktadır. Ancak sunum slaytlarının, konuşmacıların sözlü ifadelerini ve detayları tam olarak yansıtmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle, sunumlar esnasında tutulan notlar düzenlenirken sunum metinleri ile beraber, konuşmacıların onayı ile bu yayın hazırlandı.

Maden Yüksek Mühendisi Halim Demirken tarafından hazırlanan bu derleme, ülkemizin yer altı kaynaklarının değerlendirilmesinde bir çığır açacak olan UMREK çalışmaları hakkında madencilik kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile ‘Madencilik Türkiye Dergisi’nin eki olarak sektöre sunulmuştur. 

Kitapçığın dijital versiyonuna da buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Halim Demirkan,  Resmi Gazete,  umrek  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Beklenen Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği ve Maden Sahaları İhale Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayınlandı
04/06/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununa dayanılarak hazırlanan uygulama Yönetmeliği ve Maden Sahaları İhale Yönetmeliği 21/09/2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Maden Kanunu Uygulama…
Bazı İthal Makine ve Ekipmanlara İlave Gümrük Vergisi Getirildi
Resmi Gazete’de yayınlanarak 17.08.2017 tarihinde yürürlüğe giren “İthalat Rejimi Kararına” göre bazı ülkelerden ithal edilecek makine ve ekipmanlara ilave gümrük vergileri getirildi. Yüzde…
MTA Genel Müdürlüğü’ne Ait Atama Kararı Resmi Gazete’de Yayınlandı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan atamalar ile ilgili karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 657 sayılı Kanunun 76’ncı maddesi ve 2451 sayılı Kanunun 2’nci maddesi gereğince…
Orman Genel Müdürlüğü Görevine İsmail Üzmez Getirildi
2012 Aralık ayından bu yana Orman Genel Müdürü olarak görevini sürdüren İbrahim Çiftçi, 25 Ağustos 2014 Bakanlar Kurulu kararı ve 26 Ağustos 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararıyla…
15 Adet Maden Sahası İhaleye Çıkıyor
Resmi Gazete’de 13 Ağustos 2014 tarihinde yayınlanan ilana göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 14 Ekim 2014 tarihinde 15 adet maden sahası için ihale gerçekleştirilecek. …
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.