Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Türkiye Madencilik Sektörünün Yazdığı Bir Başarı Öyküsü
25-10-2017
 

Gelişen teknolojinin birçok sektörün hayatını değiştirdiği bugünlerde Netcad, çağın gereklerini göz önüne alarak geliştirdiği uygulamalarla yükselmeye devam ediyor. 2010 yılında akademi & kamu & özel sektör iş birliği sonucu ortaya çıkan maden yazılımı NETPRO/MINE, bugün eğitimden iş hayatına Türkiye maden sektörünün akışını değiştiriyor.

1989 yılında iki kardeş mühendis tarafından o yıllarda hiç bilgisayar uygulaması olmayan bir ortamda, harita, kadastro ve planlama gibi alanlardaki çok zor işleri çok daha doğru, kolay ve hızlı yapabilmek amacıyla 0 yerli sermaye ve girişimciliği ile kurulan Netcad, ülkemizdeki maden kaynaklarının çağdaş madencilik bilim ve teknolojisine uygun standartlarda değerlendirilmesi ve yönetilmesi için uluslararası standartlarda çözümler sunuyor.

Yer bilimleri kapsamında kullanılan diğer ticari yazılımları kullananların yaşadığı yabancı dil problemi, yetersiz eğitim/teknik destek ve yerel sorunlara çözüm üretememe gibi sorunları yaşamayan Netcad, sektörün hızla yükselen değeri olmayı başarıyor ve bugün ülkemizde kullanıcıları için bu kapsamdaki tüm gereksinimleri karşılayabilen tek yerbilimleri yazılımı konumuna geliyor.

Ayrıca Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Hacettepe Üniversitesi ve Netcad Yazılım A.Ş. iş birliği ile bir TÜBİTAK projesi olarak ortaya çıkan NETPRO/Mine, kamu-üniversite-özel sektör ilişkisinin en güzel örneklerinden birisi olmayı başarıyor.

2010 yılında piyasaya sürülen ve 2 yıl içerisinde yazılım geliştirme süreçleri tamamlanarak sahada uygulanmaya alınan NETPRO/MINE, 2014 itibariyle sahadan gelen taleplerin de çözülmüş olduğu son halini alıyor ve ruhsat, imalat haritalarının hazırlanması, üç boyutlu cevher modelleme, açık ocak ve yeraltı tasarımları gibi tüm işlemleri mevzuata uygun şekilde gerçekleştirebiliyor.

Bugün yaklaşık 150 yerli maden firması tarafından kullanılan NETPRO/MINE, sektör temsilcilerini henüz üniversite sıralarındayken karşılıyor ve eğitimlerini NETPRO/MINE ile almalarına olanak sağlıyor. Bugün KTÜ, Çukurova, Selçuk, Hacettepe, Osmangazi ve Bülent Ecevit gibi üniversiteler bunun en güzel örnekleri.

Ayrıca TOBB tarafından desteklenen yurtdışına ihracat edilebilir nitelikte yazılımlar listesine girme başarısı da kazanan NETPRO/MINE, gelecekte de ülke ekonomisine katkı sağlayarak Türkiye Madencilik yazılım sektörünün gururlu başarı öyküsü olmayı hedefliyor.

 
Anahtar Kelimeler : Netcad  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Netcad & Üniversite İş Birlikleri Devam Ediyor
Kurulduğu günden bugüne eğitime ve üniversitelere ayrı bir önem veren ve Türkiye ölçeğinde 84 üniversitenin 474 bölümünde mühendislik çözümleri ve coğrafi bilgi sistemleri…
Netcad Bilişim Sektöründeki 23. Yılını Kutluyor
Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Mühendislik Çözümleri konusunda ülkemizin öncü ve lider yazılım firması Netcad, bu yıl bilişim sektöründeki 23. yılını kutluyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada,…
Netcad - MOTAY Çalıştayı Tamamlandı
Netcad, Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve Hacettepe Üniversitesi işbirliğinde organize edilen Madencilik Otomasyon ve Tasarım Yazılımı (MOTAY) Çalıştayı, 18 Nisan’da TKİ Genel Müdürlüğü…
Netcad'ten Motay Çalıştayı
Madencilik sektöründen ilgili kamu kurumları, üniversite ve özel sektör temsilcileri Madencilik Otomasyon ve Tasarım Yazılımı – MOTAY Çalıştayı’nda bir araya geliyor. Çalıştay, 18 Nisan tarihinde…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.