Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten
Madencilik İçin Çok Önemli Gelişmeleri İçeren Torba Yasa TBMM Başkanlığına Sunuldu
29-09-2017
 

Kamuoyunda daha çok yaşanacak vergi artışları ile ses getiren yeni torba yasanın, son dönemde madencilik sektörünün zayıflamasına sebebiyet veren bazı konularda sektörü rahatlatacak düzenlemeler içerdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre planlanan değişiklikler şu şekilde sıralanıyor:

ÇED işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, diğer izinlere ilişkin işlemler de ilgili bakanlıklar ve ilgili kamu kuruluşlarınca, ÇED sürecinde en geç 3 ay içinde bitirilecek. Aksi halde ÇED ve diğer tüm izin başvurularıyla ilgili olumlu karar verilmiş sayılarak buna göre işlem yapılacak. 

Maden arama ruhsatı alan ancak arama döneminde gerekli çalışmaları yapmayan ruhsat sahiplerinin ruhsatları iptal edilecek. 

Maden işletme ruhsatı alan ancak yeterli üretim yapmayan ruhsat sahiplerinin ruhsatları da iptal edilecek.

Son yıllarda sektörün en önemli sorunu olan orman izin bedelleri konusundaki düzenleme ile, işletme döneminin ilk 10 yılı için, orman sahası içinde yer alan maden alanlarının kullanımı kapsamında orman arazi bedeli veya herhangi bir bedel alınmayacak.

Maden aramalarının temeli olan jeolojik haritalama, jeofizik etüt, sismik ve karot/kırıntı (sondaj) ve numune almaya yönelik hazırlık işlemleri için ÇED kararı aranmayacak.

Tasarıyla, işletme izin tarihinden itibaren son 5 yılın herhangi bir 3 yılında yaptığı toplam üretim miktarının, projede beyan edilen bir yıllık üretim miktarının yüzde 30'undan az olmaması sağlanarak atıl duran maden sahalarının etkin olarak değerlendirilmesi hedefleniyor. Buna göre, söz konusu oranın yüzde 30'dan az olması durumunda ruhsat sahiplerine 50 bin lira idari para cezası verilecek. İdari para cezasının uygulanmasından başlamak üzere takip eden üçer yıllık dönemde, toplam üretim miktarının projede beyan edilen yıllık üretim miktarının yüzde 30'undan daha az olması halinde ruhsat iptal edilecek.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, idari para cezası hariç diğer oranları iki katına kadar arttırabilecek, yarıya kadar indirebilecek ve ruhsat türlerine göre farklılaştırabilecek.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), uhdelerinde bulunan maden ruhsatlarını işletme, işlettirme, bunları bölerek yeni ruhsat talep etme ve bu ruhsatları ihale etme yetkisine sahip olacak.

 

 
Anahtar Kelimeler : Torba Yasa,  ÇED,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  
 
 
 
 
Benzer Haberler
ÇED Genel Müdürü Dikmen: Amacımız madencilerin işini kolaylaştırmak!
3 Ekim 2013 tarihinde yürürlüğe giren yeni ÇED Yönetmeliği'nde özellikle maden aramalarının ÇED’e tabi tutulması, ilk etapta sektör içerisinde huzursuzluğa yol açmıştı. Konuyla…
İki Bakanlık Kaya Gazı İçin Ortak Çalışacak
Litvanya’nın Başkenti Vilnius’da gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Çevre Bakanları Toplantısı’nda, son dönemlerin alternatif enerji kaynağı olarak gösterilen “kaya gazı” konusu ele alınırken,…
Yıldız: Enerji Üretimi İçin Öz Kaynaklarımızdan Faydalanacağız
Ülke olarak enerjiye olan talebimizin kendi öz kaynaklarımızdan sağlanmasına yönelik arama çalışmaları sonuç vermeye başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, öz kaynaklarımızın aranması…
Maden Arama Ruhsatlarından Ekonomiye Destek Arttı
2,5 trilyon USD değerinde maden rezervi olduğu tahmin edilen ülkemizde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve MİGEM'in çalışmalarıyla çıkarılan yeni maden yasası sonuçlarını vermeye başladı. Yeni çıkarılan…
Devlet Bor Madenlerini Özel Sektöre de Ürettirebilecek
2840 Sayılı Kanun ile üretim hakkının devlete bağlı kuruluşların elinde bulunduğu madenlerin, özel sektör tarafından da üretilebilmesinin önü açılıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.