Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Madencilik İçin Çok Önemli Gelişmeleri İçeren Torba Yasa TBMM Başkanlığına Sunuldu
29-09-2017
 

Kamuoyunda daha çok yaşanacak vergi artışları ile ses getiren yeni torba yasanın, son dönemde madencilik sektörünün zayıflamasına sebebiyet veren bazı konularda sektörü rahatlatacak düzenlemeler içerdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre planlanan değişiklikler şu şekilde sıralanıyor:

ÇED işlemleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, diğer izinlere ilişkin işlemler de ilgili bakanlıklar ve ilgili kamu kuruluşlarınca, ÇED sürecinde en geç 3 ay içinde bitirilecek. Aksi halde ÇED ve diğer tüm izin başvurularıyla ilgili olumlu karar verilmiş sayılarak buna göre işlem yapılacak. 

Maden arama ruhsatı alan ancak arama döneminde gerekli çalışmaları yapmayan ruhsat sahiplerinin ruhsatları iptal edilecek. 

Maden işletme ruhsatı alan ancak yeterli üretim yapmayan ruhsat sahiplerinin ruhsatları da iptal edilecek.

Son yıllarda sektörün en önemli sorunu olan orman izin bedelleri konusundaki düzenleme ile, işletme döneminin ilk 10 yılı için, orman sahası içinde yer alan maden alanlarının kullanımı kapsamında orman arazi bedeli veya herhangi bir bedel alınmayacak.

Maden aramalarının temeli olan jeolojik haritalama, jeofizik etüt, sismik ve karot/kırıntı (sondaj) ve numune almaya yönelik hazırlık işlemleri için ÇED kararı aranmayacak.

Tasarıyla, işletme izin tarihinden itibaren son 5 yılın herhangi bir 3 yılında yaptığı toplam üretim miktarının, projede beyan edilen bir yıllık üretim miktarının yüzde 30'undan az olmaması sağlanarak atıl duran maden sahalarının etkin olarak değerlendirilmesi hedefleniyor. Buna göre, söz konusu oranın yüzde 30'dan az olması durumunda ruhsat sahiplerine 50 bin lira idari para cezası verilecek. İdari para cezasının uygulanmasından başlamak üzere takip eden üçer yıllık dönemde, toplam üretim miktarının projede beyan edilen yıllık üretim miktarının yüzde 30'undan daha az olması halinde ruhsat iptal edilecek.

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı, idari para cezası hariç diğer oranları iki katına kadar arttırabilecek, yarıya kadar indirebilecek ve ruhsat türlerine göre farklılaştırabilecek.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), uhdelerinde bulunan maden ruhsatlarını işletme, işlettirme, bunları bölerek yeni ruhsat talep etme ve bu ruhsatları ihale etme yetkisine sahip olacak.

 

 
Anahtar Kelimeler : Torba Yasa,  ÇED,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı  
 
 
 
 
Benzer Haberler
ÇED Raporu Süresi Azalıyor
Ekonomi Muhabirleri Derneği ile bu sabah bir sohbet toplantısı düzenleyen Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alma sürecini kısaltmayı planladıklarını, bunun çevre aleyhine…
Turkey Mining Show 2013 Bu Yıl 18 - 20 Haziran Tarihlerinde Yapılacak
Geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Turkey Mining Show bu yıl da 18 - 20 Haziran tarihlerinde, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından desteklendiği belirtilen etkinlikte geçtiğimiz…
Yıldız: Enerji Üretimi İçin Öz Kaynaklarımızdan Faydalanacağız
Ülke olarak enerjiye olan talebimizin kendi öz kaynaklarımızdan sağlanmasına yönelik arama çalışmaları sonuç vermeye başladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, öz kaynaklarımızın aranması…
Bursa’da “Madencilik Faaliyetleri ve Çevre Çalıştayı” Düzenlendi
Son zamanlarda çeşitli illerde gerçekleştirilen madencilik konulu çalıştayların bir yenisi Bursa’da gerçekleştirildi. Bursa Valiliği tarafından Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde…
Nesko’ya Çanakkale’de ÇED Olumlu Kararı

Çanakkale ili Yenice ilçesinde, Nesko Madencilik şirketine ait “Bakır - Çinko - Kurşun Zenginleştirme Tesisi ve Atık Depolama Alanı” projesi ile ilgili olarak hazırlanan Çevresel…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.