Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

SUMITOMO Efsanesi Yeni 6 Serisiyle Kazandırmaya Devam Ediyor
08-08-2017
 

Sumitomo’nun Japonya’da hem enerji tasarruf ödülü hem de en iyi dizayn ödülü kazanan yeni 6 serisi paletli ekskavatörleri yenilenmiş yapısı sayesinde yüzde 20’ye varan yakıt tasarrufunun yanı sıra mükemmel performans ve konforu ile dikkat çekiyor.

Dünya’nın önde gelen paletli ekskavatör üreticisi Sumitomo’nun yeni 6 serisi; geliştirilmiş yeni “Space 5 Plus” motor ve yeni “SHIS Plus” hidrolik sistemi sayesinde yüzde 20’e varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlamaktadır. Sumitomo’nun yeni motor sistemi, common rail yakıt enjeksiyonu, soğutmalı EGR sistemi ve W/G’li (egzoz baypası) turbo şarj ile yakıt verimliliğini ve çevresel performansı optimize etmektedir. Sumitomo yakıt giderlerini düşürmek amacı ile hidrolik sistem üzerinde yaptığı yenilik ve geliştirmeler sayesinde, işletmelerin en büyük girdi kalemi olan yakıtta tasarruf oranını daha da arttırmıştır.

Üstün Teknoloji Sayesinde Yakıt Ekonomisi

Sumitomo yeni 6 serisi ekskavatörlerde yakıt verimliliği için geliştirilen teknolojiler sayesinde maliyetler düşürülmüştür. SSC (Piston Strok Denetimi) sistemi sayesinde ağır iş çalışması esnasında motor yükü azaltılmış, BES (Bom Aşağı Enerji Tasarrufu) teknolojisi ile ise bom indirildiğinde ve büyük yağ debisi gerektirmeyen dönüş çalışmasında motor hızı düşürülmüştür. AES (Otomatik Enerji Tasarrufu) teknolojisi ise düşük motor yükü algılandığında buna bağlı olarak motor devrini düşürmektedir. PTR (Pompa Geçişinde Düşüş) teknolojisi ise pompa debi gereksinimi ani pompa yükü ile azaldığında motor yükünü düşürmektedir. Rölantide motor kapatma özelliği ile makine ayarlanan bir süre hareket etmemesi durumunda motoru otomatik olarak durdururken otomatik rölanti özelliği ise levyeler boş konuma alındıktan sonra yaklaşık 5 saniye süreyle motorun rölantide devam etmesini sağlamaktadır. Geliştirilen bu sistemler yüksek verimle iş üretmeyi sağlayan SP, H ve A modları fonksiyonları ile birleşerek operatörün çok hızlı ve konforlu şekilde kazı ve yükleme yapmasına imkân sunmaktadır.

Sumitomo paletli ekskavatörlerini dizayn ederken, son derece sade ve akıllı bir hidrolik sistem ile donatmıştır. Aynı zamanda dünyanın en kaliteli komponentlerini mümkün olan en üst düzey uyum ile birleştirmiştir. Böylece Sumitomo paletli ekskavatörler arıza sebebi ile en az duruş veren makineler unvanını haklı olarak elde etmiştir.

Bunu yaparken makine çalışma ve yükleme sürelerini de hızlandırarak, birim zamandaki üretim yüzde 15‘e varan seviyede artırmıştır. Böylece birim zamanda artan üretim miktarı, düşen yakıt tüketimi ile birleşince ton veya metreküp başına maliyetler ciddi oranda aşağıya çekilmiştir.

Ton Başı Maliyet Avantajı

Sumitomo paletli ekskavatörler 7 tondan 80 tona kadar farklı ebatlarda sunduğu modelleri için geliştirdiği teknolojiler sayesinde yüksek verimli çalışmayı standart olarak sunmaktadır. Verimli çalışma için üstün motor ve hidrolik sistem yanı sıra konstrüksiyon tasarımı da büyük önem taşımaktadır. Sumitomo ekskavatörleri özel olarak ısıl işlem görmüş ve güçlendirilmiş yürüyüş takımları, zırhlı yapısı ile koruma sağlamakta, uzun tip yürüyüş sistemi sayesinde hem dengeli hem de çok daha seri hareket etmektedir. Zorlu şartlarda, yüksek aşındırma özelliğine sahip malzeme içinde uzun çalışma saatleri boyunca sorunsuz hizmet veren Sumitomo ekskavatörleri, sert ve aşındırıcı zeminler üzerindeki performansı ile kesintisiz üretim imkânı sunmaktadır.

Sumitomo 6 serilerinde ekstra zor koşullar için geliştirilmiş “Ağır Hizmet Tipi Bom ve Arm” standart hale getirmiştir ve böylece makine dayanıklılığının artırılması noktasında önemli bir adım daha atmıştır. Güçlendirilmiş Mass tipi arm-boom yapısı sayesinde Sumitomo ekskavatörleri özellikle kova ile sökü işlerinde ve sert zeminlerde, mermer ocaklarında ripper ile çalışmalarda çok daha yüksek performans göstermektedir. Sumitomo arm-boom, ekstra güçlendirilen yapısı ile çalışma esnasında çok daha düşük vibrasyon oluştururken yüksek stres direnci de makinenin en zorlu yüklerde bile rahat çalışmasını sağlamaktadır.

Ödüllü Tasarım

Sumitomo 6 serilerinin yepyeni dış görünümü, operatör konforu ve ergonomisi için yeniden tasarlanmış olan yeni operatör kabini ile taçlandırılmıştır. SUMITOMO zorlu çalışma koşullarında operatörlerin güvenliği ve konforu için ekskavatörlerde birçok özelliği bir araya getirerek kullanıcı dostu bir kabin tasarlanmıştır. Bu tasarım ile Sumitomo 6 serisi, Japonya’da yapılan ve 3.600 farklı tasarımın katıldığı değerlendirmede “En İyi 100 Tasarım” ve “Güvenli Çalışma Destek Sistemi” ödüllerini kazanarak büyük bir başarıya imza atmıştır. 

Operatör Konforu Standart

Sumitomo yeni 6 serisinde özel dizayn edilmiş ve geliştirilmiş kabin; vibrasyonu önleyen özel silikon pabuçlar, güçlü klima, geniş görüş açısı sunan cam ve ISO standartlarında aynalara sahiptir. Su ve tozdan etkilenmeyen operatör koltuğu, geniş iç hacim, rahat ve ergonomik kumanda sistemi, hırsızlığa karşı ekstra güvelik sistemi, kaymaz basamaklar, koruyucu tırabzanlar gibi daha pek çok özellik operatörlerin güvenlik ve konforunu sağlamaktadır. 

Soğutuculu torpido gözü ve ek saklama alanları ile operatör konforunu arttıran SUMITOMO tam otomatik kliması ile de daha iyi hava akışı sağlamaktadır. Ayrıca çalışma esnasındaki kabin içi gürültü seviyesi de bir önceki seriye göre azaltılmıştır.

Sumitomo tasarımcıları özellikle operatörün uzun saatler boyunca çalışmasına imkân sunan koltuk tasarımları ile verimi artırmayı hedeflemişlerdir. Tamamen yatabilen ve ayarlanabilen amortisörlü koltuk, özel kumaşı ile toz ve su geçirmediği gibi operatörü terletmeyen bir yapıdadır. Emniyet kemeri ile güvenliği sağlayan koltuk baş dayama yastığı ile de yine olası kaza durumlarında operatörün boyun bölgesinin hasar almasını önlemektedir.

Yeni Renkli Ekran

Yeni yüksek çözünürlüklü 7 inç’lik renkli kontrol ekranı, multifonksiyonel yapısı ile tüm kontrol ve makine verilerine kolaylıkla ulaşılmasını sağlamaktadır. Operatör ergonomik olarak tam görüş alanına konumlandırılan yüksek çözünürlüklü bu ekrandan; çalışma modlarını, seyahat hızını, ECO göstergesini, yakıt seviyesi göstergesini, motor soğutma suyu sıcaklığını, hidrolik yağ sıcaklığını, power boost (güç artırımını), yakıt tüketim durumunu, saati, ataşman seçimini, hırsızlığa karşı güvenliği, çalışma farlarını, çalışma saatini, radyo kontrolü gibi bilgi ve anlık verileri dijital olarak görerek ve kumanda edebilmektedir. 

Ayrıca bu panelde seyahat hızı düğmesi, kamera açma kapama ve kamera geçiş düğmesi, motor rölanti modu düğmesi, cam sileceği ve çalışma ışıkları açma kapama düğmesi de yer almaktadır. Sumitomo’nun bu yüksek çözünürlüklü ve ergonomik ekranı Türkçe menü seçeneği ile de ayrıca kullanıcı dostu bir yapıya sahiptir.

Çepeçevre Görüş

İlk kez Sumitomo 6 serilerinde kullanıcıların beğenisine sunulan yan görüş kamerası, arka görüş kamerası ile birleşerek, güvenlik konusunda operatörün makine çevresine tam hakimiyeti sağlanmaktadır. Kabin içerisinde yeni dijital yatay monitör üzerinde her iki kamera görüntüsü yan yana getirilebilmektedir.

Makine Uzaktan Takip Sistemi (G@Nav)

Sumitomo‘nun G@Nav olarak isimlendirdiği makine uzaktan takip sistemi, kullanıcılara standart olarak sunulmaktadır. Uzaktan takip sistemi sayesinde, uydu iletişimi ve internet aracılığı ile makinenin anlık ve uzun dönemli çalışma bilgilerini önünüzdeki ekrandan takip edebilme imkânı sunulmaktadır. Ayrıca, makineyi coğrafik olarak pozisyonlandırma, coğrafik sınır çizme, çalışma alanını takip edebilme, yakıt tüketimi ve arıza kodlarının kayıt edilmesi ve takibi imkanları da sunulmaktadır.

Kolay Bakım

Yer seviyesinden günlük kontrol imkânı sunan Sumitomo ekskavatörleri özellikle 1000 saatlik pim yağlama aralığı sayesinde ocaklarındaki yüksek tozlu ortamlarda dahi duruş olmaksızın kesintisiz üretim imkânı sunmaktadır. Kullanılan yağ kalitesi ve çalışma koşullarına da bağlı olmakla birlikte 5000 saatlik hidrolik yağ değişim süresi, 2000 saatlik filtre değişim süresi, 250 saat kova ve çevresindeki pim-burç yağlama süresi sayesinde Sumitomo ekskavatörleri bakım sürelerini de uzatarak verimli çalışmanın yolunu açmıştır.Operatör günlük kontrolleri yer seviyesinden yaparken, kaputu kolaylıkla açarak tüm komponentlere rahatlıkla erişebilir. Filtreleri ve diğer tüm elemanları elle ve gözle rahatlıkla kontrol edebilir, değişimleri yapabilir.

TSM GLOBAL Türkiye

Sumitomo‘nun Türkiye ve çevre ülkeler iş ortağı olan TSM GLOBAL Türkiye, ülkemiz genelinde 8 bölge müdürlüğü ve bunlara bağlı 30‘un üzerindeki güçlü bayi ağı, satış, servis noktaları ve gezici servisleri ile kullanıcılara 7/24 kesintisiz hizmet sunmaktadır. 

www.tsmglobal.com.tr

 
Anahtar Kelimeler : Sumitomo,  TSM GLOBAL  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Sumitomo, Ambatovy Madenindeki Üretimde Azalma Bekliyor
Sumitomo Corporation Madagaskar’daki Ambatovy madenindeki nikel üretim tahmininde azalma olduğunu duyurdu. Önceden açıklanan rakamlar ile madende 48.000 ila 50.000 ton arasında rafine nikel üretimi yapılacağı tahmin…
Almanya ve Kazakistan 3 Milyar EUR’luk NTE Anlaşmasına İmza Attı

Almanya ve Kazakistan, toplam 3 milyar EUR’luk nadir toprak elementleri (NTE) ithalatı için anlaşmaya vardı. 2010 yılı verilerine göre Almanya’nın 109 milyon EUR’luk NTE ithal ettiği…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.