Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayınlanarak Yürürlüğe Girdi
24-07-2017
 

Maden arama ve üretiminde bilgiye ulaşımını kolaylaştırmak ve kaynakların daha etkin kullanılmasını sağlamak amacıyla Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan Türkiye Yerbilimleri Veri ve Karot Bilgi Bankası (TÜVEK)’nın Görevleri, Çalışma Usul ve Esasları Yönetmeliği 21 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Banka, maden arama, araştırma ve üretimi sırasında üretilen veriler ve numuneleri arşivleyecek. Bunların kullanıma sunulmasıyla birlikte ihtiyaç duyulan bilgiye ulaşım kolaylaşmış olacak. Aynı bölgede yapılacak sondaj tekrarlarının önüne geçilmesi hedeflenirken Kamu kaynaklarının etkin, verimli ve ekonomik kullanılması amaçlanıyor.

Yönetmelik’e göre; Türkiye genelinde kamu ve özel sektör tarafından yürütülen maden arama ve araştırma faaliyetlerinde elde edilen tüm jeolojik veri ve dokümanlar;

a) Arama faaliyet döneminin sonunda en geç işletmeye geçiş aşamasında,

b) Maden ruhsatının terk talebi yapıldığında terk dilekçesi ile birlikte,

c) Ruhsatın herhangi bir nedenle sonlandırılması durumunda, tebliğ tarihinden itibaren iki ay içerisinde,

ç) Hammadde üretim izin sahalarında yapılan işletme faaliyeti esnasında ve/veya işletme ruhsat sahalarında arama amaçlı örnekleme ve/veya sondaj yapılması halinde yıllık faaliyet raporu ile birlikte, TÜVEK’e teslim edilecek.

TÜVEK’e arşivlenmek üzere teslim edilen numune, veri ve dokümanlar, ilgili sahanın işletme ruhsat süresinin beşinci yılı doluncaya kadar üçüncü şahısların incelemesine açılmayacak. Ruhsat hukukunun herhangi bir nedenle sonlanması durumunda bu veriler süre kısıtlaması olmaksızın doğrudan üçüncü şahısların incelemesine açılacak. Üçüncü şahıslar ilgili verilere ücreti mukabilinde erişebilecek.

Arama kuruluşları tarafından yurt dışına analiz amacıyla numune gönderilmesi halinde numuneler TÜVEK’e beyan edilecek.

Kamu ve özel sektör tarafından yürütülen maden arama, araştırma ve üretim faaliyetlerinde elde edilen jeolojik veriler ile saklanmaya değer görülen numunelerin TÜVEK’e teslim edilmediğinin tespit edilmesi halinde, iki ay içinde bu eksikliklerin tamamlanması istenecek. Bu sürede eksikliğin giderilmemesi halinde, Maden Kanunu’nun 10’uncu maddesinin dördüncü fıkrasındaki cezai hükümler uygulanacak.

Yönetmelik’in yayın tarihinden önce üretilmiş tüm jeolojik veriler ve dökümanlar MİGEM tarafından TÜVEK’e iletilecek, TÜVEK saklanmaya uygun görülen numuneleri ilgili kamu kuruluşu ya da özel şirketten talep edecek.

Yönetmelik’in yayın tarihinden itibaren yürütülen maden arama çalışmaları sonucu elde edilen veri ve numuneler ilgili kamu kurumu ve özel sektör tarafından saklanacak ve 1.1.2018 tarihinden sonra TÜVEK’e teslim edilecek.

Yönetmelik’in tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 
Anahtar Kelimeler : Resmi Gazete,  TÜVEK,  Yönetmelik  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Beklenen Maden Kanunu Uygulama Yönetmeliği ve Maden Sahaları İhale Yönetmeliği Resmi Gazete’de Yayınlandı
04/06/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununa dayanılarak hazırlanan uygulama Yönetmeliği ve Maden Sahaları İhale Yönetmeliği 21/09/2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Maden Kanunu Uygulama…
Maden Atıkları Yönetmeliği 2 Gün Sonra Yürürlüğe Giriyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca madencilik sektörü atıklarına ilişkin hazırlanan, madenlerin aranması, çıkarılması, hazırlanması veya depolanması sonucunda ortaya çıkan atıkların üretiminden nihai…
Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Yayınlandı
Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 26.05.2017 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikteki madencilik ile ilgili değişiklikler…
Orman Kanunu’nun 16. Maddesinin Uygulama Yönetmeliği Yürürlüğe Girdi
Orman Kanunu’nun 16. Maddesinin Uygulama Yönetmeliği, 18.04.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre, maden arama, işletme, tesis ve altyapı tesis izin işlemlerine müracaat…
Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik Yayınlandı
Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik 07.01.2014 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikteki değişiklikler aşağıdaki şekilde gerçekleşti:…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.