Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Liberya’nın Altını Türk Madencisine Emanet
14-07-2017
 
Bu Bir  Haberidir

Geçtiğimiz sene MNG Holding çatısı altında faaliyet göstermeye başlayan Avesoro Resources, Liberya ve Burkina Faso’daki madenleriyle faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. Avesoro Resources CEO’su Serhan Umurhan, Liberya'da iki ayrı maden ocağı işlettiklerini belirterek Türk şirketlerinin Liberya madenciliğinde önemli bir rol üstlendiklerine dikkat çekti.

Liberya’da yürüttükleri faaliyetler hakkında AA’ya bilgi veren Serhan Umurhan: "Şu an Liberya'da iki ayrı maden ocağımız var ve ikisini de biz işletiyoruz. Bu anlamda 'Liberya'nın madenini Türkler çıkartıyor' diyebiliriz. 2017 yılının ilk 6 ayında Liberya'daki iki ve Burkina Faso'daki bir madenimizde toplam 120 bin ons altın ürettik ve bu rakamla 150 milyon dolarlık altın üretmiş olduk. Liberya'daki projelerimiz Türk madencilik sektörünün yurt dışında çalışmalar yapması açısından da büyük önem taşımaktadır." şeklinde açıklamalarda bulundu. 

Liberya'da ilk projelerine 2014 yılında başladıklarını, bir yılda tüm hazırlıkları tamamladıklarını ve ikinci yıl maden inşaatına başladıklarını belirten Umurhan, Türk mühendislerin projede büyük emeğinin olduğunu vurguladı. Umurhan; "Liberya'daki altın madenlerimiz tamamen Türk mühendislerinin tasarladığı, inşaatını ise Türk ve Liberyalı ekiplerle yaptığımız projelerdir." dedi.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde faaliyet gösterdiği New Liberty Madeni için 2017 yılının 2. Çeyrek raporunu yayımlayan Avesoro Resources, madendeki üretim miktarının geçen çeyreğe göre yüzde 6 artış göstererek 15.824 onsa ulaştığını açıklamıştı. Ulaşılan bu rakamla birlikte firmanın 90.000-100.000 ons olarak belirlediği 2017 yılı üretim hedefinde bir değişiklik olmadığı ve yapılan plana uygun hareket edildiği belirtildi. Bununla birlikte Avesoro çeyrek boyunca cevher işleme tesisinin performansını stabil olarak değerlendirirken tesisin verimliliğinin geçtiğimiz Haziran ayında yüzde 97 ile bir rekora ulaştığını da açıkladı.

Bunların yanında açık maden işletmesi optimizasyonu ve New Liberty madeninin ömrünü değiştirecek bir üretim planı için çalışmalara başlandığı belirtilirken Serhan Umurhan başarılı performansıyla dikkat çeken New Liberty madeni ile ilgili açıklamalarda bulunurken şu sözleri sarf etti: “New Liberty maden işletmesinde gösterdiğimiz performanstan memnunum. Bu çeyrekte artan üretim miktarımız da bunun bir kanıtıdır. Firmanın kontrolünü aldığımızdan beri yaptığımız modifikasyonlar sayesinde cevher işleme tesisimiz şu anda tasarlanan üretim miktarının üzerinde faaliyet gösteriyor. Şu anda yolda olan sondaj kulemizin varışıyla işletmemiz daha da gelişecek. Yeni sondaj kulemiz sondaj ve patlatma kapasitemizi arttıracak ve bu çeyrekte çektiğimiz sıkıntılara çözüm sağlayacak.

Daha önce konuşulduğu şekilde 2017 yılındaki altın üretimi yılın ikinci yarısında artış göstermeye başlayacak. 90.000-100.000 ons olan 2017 yılı üretim hedefimizi karşılamak adına belirlediğimiz yolda yürümeye devam ediyoruz.”

Ülkenin sahip olduğu zorlu çalışma şartlarından da bahseden Umurhan, Liberya'nın ihtiyaç malzemelerine uzak bir ülke olduğu için yedek parça temin etmekte zorlandıklarını ve tropikal iklimin madencilik sektörünü olumsuz etkilediğini dile getirdi. Umurhan, "Liberya'da balta girmemiş ormanlarda maden aramak zorunda kalıyorsunuz" dedi.     

Liberya'yı ikinci ülkesi olarak gördüğünü belirten Umurhan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Liberyalılar için okullar, hastaneler, yollar, polis karakolları inşa ettik. Yüzlerce ev inşa ederek halka teslim ettik. Afetlerde evleri yıkılan insanlara yardım yapıyoruz. Gıda yardımı, öğretmenlerin maaşlarının ödenmesi ve hastanelere tıbbi malzeme tedariki anlamında zaman zaman desteklerimiz oluyor. Onlar gelmeden biz onların yardımına koşuyoruz."    

Umurhan aynı zamanda Türkiye’nin Liberya'ya elçilik açmasını ve Türk Hava Yolları'nın (THY) doğrudan uçuşlar başlatmasını beklediklerini de sözlerine ekledi.

 

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Burkina Faso,  Liberya,  New Liberty,  Serhan Umurhan,  Avesoro Resources,  MNG Gold,  Altın  
 
 
 
 
Benzer Haberler
MNG Gold, Aureus Mining’in Çoğunluk Hissesini Aldı
Ülkemizde ve Batı Afrika’da maden arama ve proje geliştirme faaliyetlerini sürdüren Türk şirketi MNG Gold, Liberya odaklı altın üreticisi Aureus Mining firmasının yüzde 55 hissesini 30 milyon dolar karşılığında…
MNG Gold, Liberya'da Ticari Üretime 2016'da Başlamayı Hedefliyor
MNG Holding şirketlerinden MNG Gold, Batı Afrika Ülkesi Liberya'da bulunan Kokoya Altın Projesi inşaatında ileri aşamaya geçildi. Yürütülen çalışmalarla birlikte inşaatın tamamlanarak ilk altının dökülmesinin…
MNG Orko, Amlib United Minerals`a Ait Liberya - Kokoya Projesi`ni Satın Aldı
İnşaat, turizm, taşımacılık, finans ve enerji gibi sektörlerde faaliyetlerini sürdüren Türk MNG Holding tarafından 2013 yılında kurulan MNG Orko, Amlib United Minerals`a ait Liberya - Kokoya Projesi`ni satın aldığını…
Eldorado Kışladağ’da Büyüyor

Eldorado Gold (Türkiye’de iştiraki Tüprag Metal Madencilik), Uşak - Kışladağ altın madeninin genişletilmesi amacı ile sürdürülen fizibilite çalışmalarının tamamladığını…

Efemçukuru ve Kışladağ İçin İzinler Tamamlandı

Eldorado Gold (Ülkemizdeki iştiraki Tüprag Metal Madencilik),Türkiye’de kilometre taşı sayılan iki projesi için izin alımının olumlu sonuçlandığını duyurdu. Firma tarafından…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.