Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Akçelik Madencilik ve Çevre Ödülleri
09-06-2017
 
Bu Bir  Haberidir

Kurulduğu 1961 yılından bu yana kömür madenciliğinde ülkenin önemli hammadde tedarikçilerinden olan Akçelik Madencilik, kömür madenciliğinin yanında çevreye olan duyarlılığı ve çevre koruma faaliyetleri nedeniyle 2017 yılında iki ödül birden aldı.

Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı tarafından iki yılda bir verilen ödüllerden 2016 yılı çevre koruma ödülüne Etibakır ve Aydın Linyit Madencilik ile birlikte Akçelik Madencilik layık bulundu.

Akçelik Madencilik aktif üyesi bulunduğu Kömür Üreticileri Derneği 2017 yılı ödüllerinden yine çevre ödülünü Aydın Linyit Madencilik ile birlikte paylaştı. Kömür Üreticileri Derneği ilk defa bu yıl uygulamaya aldığı ödülleri, yerli kömür üretiminde çevre koruma ve yerli kömürden enerji üreten santrallara vermektedir.

Akçelik Madencilik, en fazla kömür üretimini gerçekleştirdiği Tekirdağ Malkara’daki açık ocaklarda yaptığı üretimin hemen akabinde, mera rehabilitasyonu yaparak, alanı hayvancılığın hizmetine sunmak üzere İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne iade ediyor. Şirket bu çalışmalarından dolayı bu yıl iki ayrı kuruluşun ödüllerine layık görülmüş oldu.

Akçelik Madencilik 1961 yılında Haydar Akçelik tarafından İstanbul’da kömür üretmek ve pazarlamak üzere kurulmuş bir Anonim Şirkettir. Kömür üretim çalışmalarına, İstanbul Akpınar’da başlamıştır. Daha sonra oğul Nadir Akçelik’e devir olan şirketin halen Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Umut Akçelik, Genel Müdürlüğü’nü Suat Öztorun yürütmektedir. Şirket merkezi İstanbul’da olup, İstanbul Akpınar (Akpınar İşletmesi) ve Çatalca’da (Binkılıç İşletmesi), Tekirdağ Malkara’da (Malkara İşletmesi) ve Edirne Süloğlu’nda (Süloğlu İşletmesi) ocak ve tesisleri bulunmaktadır.

Mera Geri Dönüşümü şirketin Tekirdağ’daki sahalarında gerçekleştirilmektedir. 2011 yılında faaliyete başlayan Tekirdağ Malkara İşletmesi’nde biri rödovanslı, diğeri ortak olduğu, şirket uhdesinde olmak üzere iki açık işletmede faaliyet gösterilmektedir.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Tekirdağ,  Akçelik Madencilik  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Akçelik Madencilik, Mera Rehabilitasyonunda Örnek Çalışmalarını Sürdürüyor
Üretim sahalarının rehabilitasyonunu yasal bir zorunluluk olarak görmeyip vizyon haline getiren Akçelik Madencilik AŞ, kömür üretimi amacı ile izin aldığı mera arazisinde madencilik faaliyeti sona erdikten sonra…
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.