Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Türkiye Varlık Fonu AŞ Bünyesinde Maden Alt Fonu Kuruldu
05-06-2017
 

Türkiye Varlık Fonu AŞ yönetimi, Mehmet Bostan başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda çeşitli alt fonların kurulması kararını almıştı. Buna göre piyasalarda güven artırıcı adımlar atma hedefi ile likidite, yatırım, risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak Ziraat Bankası nezdinde kurulan fonlar sırasıyla ‘Piyasa İstikrar ve Denge Fonu’, ‘KOBİ Finansman Fonu’, ‘Lisans ve İmtiyaz Fonu’ ile ‘Maden Alt Fonu’ oldu.

Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu’nun yatırım komitesi Mehmet Bostan, Yiğit Bulut ve Oral Erdoğan’dan oluşurken, portföy yöneticisinin de Mehmet Gündüz olduğu belirtildi.

Piyasa İstikrar ve Denge Alt Fonu’nun toplam değeri esas alınarak alt fon portföyünde yer alabilecek varlık ve işlemler için asgari ve azami sınırlamalar tespit edildi. Kamu borçlanma araçları (kamu payı dahil olan şirketler dahil) yüzde 100, TSK Vakıflarına ait şirketlerin işlem gören ortaklık payları yüzde 50’ye kadar, yabancı para ve sermaye piyasası araçları yüzde 20’ye kadar, kira sertifikaları yüzde 100’e kadar fonda yer alabilecek. Alt fon; yatırım öngörüsü doğrultusunda TL veya döviz cinsi para ve sermaye piyasası araçlarına yatırım yaparak sermaye kazancını sağlamak ve portföy değerini artırmak, oluşturulan portföyde arbitraj olanaklarını da değerlendirerek ve stratejiyi TL ve döviz türev enstrümanlarında alınan korunma veya yatırım amaçlı desteklemeyi amaçlıyor. Alt fonun mal varlığı ile Varlık Fonu Şirketi’ne yönetilmek üzere devredilen varlık ve haklar Varlık Fonu Şirketi’nin mal varlığından ayrı olacak. Alt fonun mal varlığı kendi yapacağı iş ve işlemler dışında teminat gösterilemeyecek. Kamu alacakları da dahil olmak üzere haczedilemeyecek. Alt fon portföyündeki varlıkların idari ve mali hak kullanımları yönetici tarafından yerine getirilecek. Yönetici faaliyetlerini yürütürken Alt Fon’un çıkarlarını objektif iyi niyet, özen ve basiret ilkelerini esas alarak gözetecek. Alt fon yatırım komitesi ve porftöy yöneticileri yatırım kararlarında Bakanlar Kurulu kararları, bu kararlarda belirtilen stratejik yatırım planı, iç tüzük, kuruluş belgesi ve esas sözleşme ile belirlenen yatırım ilkelerine uyacak. Yatırım komitesi üyeleri ve alt fon portföy yöneticileri portföyleri için yapılan bir yatırım işleminden dolayı kendi veya üçüncü kişiler lehine komisyon, iskonto ve benzeri menfaat sağlayamayacak. Portföy yönetimi dışında kendi veya üçüncü şahıslar lehine herhangi bir hukuki tasarrufta bulunamayacak. Alt fonların finansal tabloları ve bunların denetimi usul ve esasları Yönetim Kurulu tarafından belirlenecek.

Varlık Fonu bünyesinde ikinci olarak KOBİ Finansman Alt Fonu kuruldu. Alt fonun organizasyon kısmında ise unvanının Piyasa Derinlik ve Denge Alt Fonu olacağı belirtildi. Yatırım Komitesi Mehmet Bostan, Yiğit Bulut ve Himmet Karadağ’dan oluştu. Üçüncü olarak da Lisans ve İmtiyaz Alt Fonu oluşturuldu. Bu fonun unvanının da Piyasa Derinlik ve Denge Alt Fonu olduğu belirtildi. Yatırım komitesi ise Mehmet Bostan, Himmet Karadağ, Yiğit Bulut, Kerem Alkin ve Mehmet Gündüz olarak sıralandı.

Son olarak Maden Alt Fonu kuruldu. Bu fonun da unvanının Piyasa Derinlik ve Denge Alt Fonu olduğu belirtildi. Yatırım komitesinde Mehmet Bostan, Oral Erdoğan, Himmet Karadağ ve Mehmet Gündüz yer aldı.

Piyasa değeri 40 milyar doları bulan Türkiye Varlık Fonu, Borsa İstanbul’dan THY’ye, Ziraat Bankası’ndan Halk Bank’a kamunun 14 devinin ve gayrimenkullerinin sahibi konumunda.

 
Anahtar Kelimeler : Varlık Fonu  
 
 
 
 
Benzer Haberler
 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.