Madencilik Türkiye     Madencilik ve Yer Bilimleri Dergisi Abone Giriş         ARŞİV  ANASAYFA  ENGLISH
Mining Tukey Tünel Teknolojisi MT Bilimsel MT Rehber MT Etkinlik MT Mağaza MT Bülten

Ciner Grubu Yaptığı Satın Alma ile Soda Külünde Dünya Lideri Olacak
22-07-2015
 
Bu Bir  Haberidir

Ciner Grubu şirketi Park Holding, dünyanın en büyük soda külü üreticisi OCI Wyoming’in yüzde 51’ine sahip olan OCI Resources LP şirketinin yüzde 75 hissesini satın aldı. Böylece Ciner Grubu dünya soda külü üretiminde % 9’luk pay ile en büyük üretici ünvanını elde edecek. 

Satın alma ile ilgili olarak OCI tarafından yapılan açıklamada Park Holding’e, şirketin % 73 oranında sınırlı ortaklık hissesi ve % 2 oranında da genel ortak hissesinin devredildiği bildirildi. Açıklamada söz konusu hisse satışının OCI Resources LP’deki halka açık hisseleri içermediği belirtildi.

1998 yılından bu yana soda külü üretimi konusunda Ankara Beypazarı’nda faaliyet gösteren Park Holding iştiraki Eti Soda ve Kazan’da yatırımı devam eden Eti Soda Elektrik AŞ’nin ardından Ciner Grubu’na katılan OCI Resources LP, dünyanın en büyük ve en düşük maliyetli doğal soda külü üreticisi OCI Wyoming’in % 51 hissesine sahip.

Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner satın alma sonrası Habertürk Gazetesi’ne yaptığı açıklamada: OCI Resources’ın Ciner Ailesi’ne katılmasından mutluluk duyduklarını, OCI Resources’ın sağlam operasyonel ve mali performansının yanında sektöründeki liderlik performansı ile de şirketlerine katkı sağlayacağını belirtti. 

New York Borsası’nda işlem gören OCI Resources LP’nin Başkanı ve CEO’su Kirk Milling’in konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ise Ciner Grubu ile kurulan stratejik ortaklığın heyecan verdiğini,  bu girişim ile şirketlerinin büyümesine önemli bir katkı sağlanacağını belirtildi. Milling ayrıca, Ciner Grubu’nun uzmanlığının şirketin nakit akışının artmasına fırsat sunacağına inandıklarını da sözlerine ekledi. 

Yapılan açıklamalara göre satın alma sürecinin otoritelerin iznini takiben bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması hedefleniyor.

New York Borsası’nda 503 milyon dolar piyasa değeriyle işlem gören OCI Resources LP’nin 2014 yılı cirosu 465 milyon dolar olurken yıllık soda külü üretimi 2,5 milyon ton oldu. Şirketin en önemli varlığı ise % 51 oranında ortak olduğu ve dünyanın en büyük soda külü üreticisi olan ve 50 yıldır faaliyet gösteren OCI Wyoming LLC şirketi.

Park Holding’in, Kazan Eti Soda Elektrik AŞ üzerinden yapılan yatırımı da devreye girdiğinde, Eti Soda’yla birlikte Ciner Grubu’nun toplam soda külü üretimi 4,3 milyon tona çıkacak (Eti Soda 1,6 milyon ton, Kazan Soda 2,7 milyon ton). Bu önemli satın almayla birlikte 2,5 milyon ton üretim gerçekleştiren OCI Resources LP ile Ciner Grubu’nun toplam soda külü üretimi 6,8 milyon tonu bulacak. Bu üretim rakamıyla Ciner Grubu dünyanın en büyük soda külü üreticisi olurken söz konusu hedefe, Kazan Soda’nın devreye girmesiyle, 2017 yılında ulaşılması hedefleniyor.

 

"Bu haber bir Madencilik Türkiye Dergisi haberidir. Her Hakkı Saklıdır. İzinsiz olarak kopyalanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır!

Kaynak gösterirken "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir."

Anahtar Kelimeler : Park Holding,  Ciner,  Eti Soda,  Trona  
 
 
 
 
Benzer Haberler
Madenköy Bakır Madeninde Üretime Ara Verildi
Ciner Grup’a bağlı Park Elektrik AŞ yönetim kurulu tarafından alınan kararla Siirt’te bulunan Madenköy bakır madeninde 19.08.2016 tarihinden itibaren üretime 60 gün ara verileceği duyuruldu. 2006 yılından beri…
Park Elektrik’ten Üretimde ve Karlılıkta Artış
Ciner Grubu şirketlerinden Park Elektrik Üretim Madencilik AŞ tarafından yayınlanan 2011 faaliyet raporuna göre şirket, konsantre bakır üretiminde 2010 yılına göre % 107’lik artış yaşarken, toplam net karlılık oranını…
Orhan Yılmaz: Sivrihisar’da Yılda 1 Milyar USD Kar Elde Edeceğiz
Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG) Ankara Şubesi tarafından gerçekleştirilen Mart ayı kahvaltılı toplantısı, 25 Mart Pazar günü Ankara'da gerçekleştirildi. Toplantının konukları; MİGEM Genel Müdürü…
Çöllolar’da Madencilere Halen Ulaşılamıyor
Kahramanmaraş - Afşin - Elbistan Termik Santrali B ünitesine kömür sağlayan Çöllolar Kömür Ocağı’nda 6 ve 10 Şubat 2011 tarihlerinde peş peşe meydana gelen iki heyelanda toprak altında kalan dokuz işçiye…
MTA, Güney Kore ile Maden Kaynakları Çalıştayı Düzenledi

MTA Genel Müdürlüğü ile Güney Kore Jeoloji ve Maden Kaynakları Enstitüsü (KIGAM) arasında 2010 yılında imzalanan anlaşma kapsamında 29 - 30 Kasım 2011 tarihlerinde “1. Mineral…

 
Madencilik Türkiye Dergisi Sayıları
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59
60
61
62
63
64
65
66
67
68
69
70
71
72
Görüntülemek istediğiniz sayının üzerine çift tıklayınız
facebooktwitterfacebooklinkedin
E-posta listemize kayıt olun
E-Posta : *
Ad : *
Soyad : *
Firma : *
 
Kayıtlarımızda daimi olarak kalabilmeniz için firma bilgilerinizi doğru girmeniz önemlidir.
minerva besson
 


Mayeb
Madencilik Türkiye Dergisi ve www.madencilik-turkiye.com web sitesinde yayınlanan tüm haber ve makalelerin yayın hakları, yayıncı kuruluş MAYEB Madencilik ve Yer Bilimleri Basım Yayın Dağıtım Ltd. Şti.'ye aittir. Haber ve makaleler MAYEB'ten yazılı izin alınmak suretiyle, kaynak gösterilerek kullanılabilir. Yazıların izin alınmaksızın diğer basılı ve dijital yayın organları tarafından yayınlanması halinde, bu yayın organları hakkında, uyarı yapılmaksızın yasal işlem başlatılacaktır.

Basılı medyada kaynak gösterimi yazının sonunda "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" şeklinde olmalıdır. Dijital medyada ise "Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi'nden alınmıştır" ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.